Ms Nedir & MS Hastalığı & Multipl Skleroz Nedir?

24 Eki

Ms Nedir & Multipl Skleroz Nedir?

“Multipl Skleroz(MS)” inflamatuar demiyelinizan sürece aksonal hasarlanmanın eslik ettigi bir merkezi sinir sistemi hastalıgıdır. Genç eriskinlerde en sık nörolojik özürlülük nedenidir ve görülme sıklıgının 5-30/100000 oldugu düsünülmektedir. Hastalık özellikle 20-40 yas arasında sıktır ve kadın/erkek oranı yaklasık 2:1’dır. Multipl skleroz tanısı için inflamatuar demiyelinizan sürecin zamanda ve mekanda yayılımını göstermek gereklidir.

Hikayemiz;

“Bir fil gece, karanlık bir odada teşhir edilir. Bakmak için insanlar toplanır.karanlık olduğu içim ziyaretçiler fili görememektedir, bunun için dokunarak filin görünüşü hakkında bir fikre sahip sahip olmaya çalışırlar. Fakat fil çok büyük olduğu için, ziyaretçilerin her biri hayvanın sadece bir bölümüne dokunup,  hissettiklerini söyleyebilmektedir.

Filin gövdesine dokunanlardan biri, kalın bir sütuna benzediğini söyler. Filin dişlerine dokunan bir diğeri hayvanı sivri bir şey olarak tarif eder. Kulağına dokunan bir üçüncüsü ise filin yelpazeye benzediğini söyler. Hayvanın sırtını okşayan dördüncü, filin bir yatak gibi olduğunda ısrarlıdır.”

Kaynak: MS Hastalığı nedir? 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: